Gettop Acoustics MA-FFA421-A10-4
Manufacturer :
Gettop Acoustics
Mfr. Part # :
MA-FFA421-A10-4
Description
TP ANALOG MEMS MIC 2.75x1.85
Catalog
Microphones
DataSheet
MA-FFA421-A10-4 PDF
Price is not available, please RFQ
MA-FFA421-A10-4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Type:MEMS (Silicon)
  • Output Type:Analog
  • Direction:Omnidirectional
  • Frequency Range:100 Hz ~ 10.0 kHz
  • Sensitivity:-42dB ±1dB @ 94dB SPL
  • S/N Ratio:59dB
  • Impedance:400 Ohms
  • Voltage - Rated:2 V
  • Voltage Range:1.6 V ~ 3.6 V
  • Current - Supply:200 µA
  • Port Location:Top
  • Ratings:-
  • Termination:Solder Pads
  • Size / Dimension:0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm)
  • Height (Max):0.039" (1.00mm)