Gettop Acoustics MD-HRA261-H10-2
Manufacturer :
Gettop Acoustics
Mfr. Part # :
MD-HRA261-H10-2
Description
BP DIGITAL MEMS MIC 3.5X2.65
Catalog
Microphones
DataSheet
MD-HRA261-H10-2 PDF
Price is not available, please RFQ
MD-HRA261-H10-2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Type:MEMS (Silicon)
  • Output Type:Digital, PDM
  • Direction:Omnidirectional
  • Frequency Range:100 Hz ~ 10.0 kHz
  • Sensitivity:-26dB ±1dB @ 94dB SPL
  • S/N Ratio:63dB
  • Impedance:-
  • Voltage - Rated:1.8 V
  • Voltage Range:1.62 V ~ 3.6 V
  • Current - Supply:800 µA
  • Port Location:Bottom
  • Ratings:-
  • Termination:Solder Pads
  • Size / Dimension:0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm)
  • Height (Max):0.043" (1.08mm)