Challenge Electronics CT43P-35W300-1
Manufacturer :
Challenge Electronics
Mfr. Part # :
CT43P-35W300-1
Description
AUD. PIEZO XDCR 1-35V
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CT43P-35W300-1 PDF
Price is not available, please RFQ
CT43P-35W300-1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
  • Input Type:Peak-Peak Signal
  • Voltage - Rated:30 V
  • Voltage Range:1 ~ 35V
  • Frequency:3kHz
  • Technology:Piezo
  • Operating Mode:Single Tone
  • Duration:-
  • Sound Pressure Level (SPL):110dB @ 30V, 30cm
  • Current - Supply:8mA
  • Port Location:Top
  • Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
  • Approval Agency:-
  • Ratings:-
  • Ingress Protection:-
  • Mounting Type:Wire Lead
  • Termination:Wire Leads
  • Size / Dimension:1.693" Dia (43.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)