Challenge Electronics CT15P-25S410-1B
Manufacturer :
Challenge Electronics
Mfr. Part # :
CT15P-25S410-1B
Description
AUD. PIEZO XDCR 1-25V SMD
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CT15P-25S410-1B PDF
Price is not available, please RFQ
CT15P-25S410-1B Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
  • Input Type:Peak-Peak Signal
  • Voltage - Rated:5 V
  • Voltage Range:1 ~ 25V
  • Frequency:4.1kHz
  • Technology:Piezo
  • Operating Mode:Single Tone
  • Duration:-
  • Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 5V, 10cm
  • Current - Supply:3mA
  • Port Location:Top
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Approval Agency:-
  • Ratings:-
  • Ingress Protection:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Termination:Solder Pads
  • Size / Dimension:0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)