Challenge Electronics CI26P-16T40-C-1X
Manufacturer :
Challenge Electronics
Mfr. Part # :
CI26P-16T40-C-1X
Description
AUD. PIEZO IND IP65 8-16V TH
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CI26P-16T40-C-1X PDF
Price is not available, please RFQ
CI26P-16T40-C-1X Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
  • Input Type:DC
  • Voltage - Rated:12 V
  • Voltage Range:8 ~ 16V
  • Frequency:400Hz
  • Technology:Piezo
  • Operating Mode:Continuous
  • Duration:-
  • Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 12V, 10cm
  • Current - Supply:60mA
  • Port Location:Top
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Approval Agency:-
  • Ratings:-
  • Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:PC Pins
  • Size / Dimension:1.024" L x 1.024" W (26.00mm x 26.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.776" (19.70mm)