Challenge Electronics CT30P-30T260-1X
Manufacturer :
Challenge Electronics
Mfr. Part # :
CT30P-30T260-1X
Description
AUD. PIEZO XDCR IP68 1-30V
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CT30P-30T260-1X PDF
Price is not available, please RFQ
CT30P-30T260-1X Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
  • Input Type:Peak-Peak Signal
  • Voltage - Rated:12 V
  • Voltage Range:1 ~ 30V
  • Frequency:2.6kHz
  • Technology:Piezo
  • Operating Mode:Single Tone
  • Duration:-
  • Sound Pressure Level (SPL):103dB @ 12V, 10cm
  • Current - Supply:10mA
  • Port Location:Top
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Approval Agency:-
  • Ratings:-
  • Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:PC Pins
  • Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)