Challenge Electronics CI41P-20T280-C-1X
Manufacturer :
Challenge Electronics
Mfr. Part # :
CI41P-20T280-C-1X
Description
AUD. PIEZO IND 1.5-20V TH
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CI41P-20T280-C-1X PDF
Price is not available, please RFQ
CI41P-20T280-C-1X Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
  • Input Type:DC
  • Voltage - Rated:12 V
  • Voltage Range:1.5 ~ 20V
  • Frequency:2.8kHz
  • Technology:Piezo
  • Operating Mode:Continuous
  • Duration:-
  • Sound Pressure Level (SPL):100dB @ 12V, 30cm
  • Current - Supply:40mA
  • Port Location:Top
  • Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
  • Approval Agency:-
  • Ratings:-
  • Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:PC Pins
  • Size / Dimension:1.646" Dia (41.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)