Susumu HRG3216P-4222-D-T5
Manufacturer :
Susumu
Mfr. Part # :
HRG3216P-4222-D-T5
Description
RES SMD 42.2K OHM 0.5% 1W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
HRG3216P-4222-D-T5 PDF
Price is not available, please RFQ
HRG3216P-4222-D-T5 Tech Specifications
  • Series:HRG
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:42.2 kOhms
  • Tolerance:±0.5%
  • Power (Watts):1W
  • Composition:Thin Film
  • Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±25ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package:1206
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
  • Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)