Yageo RE1206FRE07430RL
Manufacturer :
Yageo
Mfr. Part # :
RE1206FRE07430RL
Description
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RE1206FRE07430RL PDF
Price is not available, please RFQ
RE1206FRE07430RL Tech Specifications
  • Series:RE
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:430 Ohms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.25W, 1/4W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±50ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package:1206
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)