Yageo SR0805KR-7W6R8L
Manufacturer :
Yageo
Mfr. Part # :
SR0805KR-7W6R8L
Description
RES 6.8 OHM 10% 1/4W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
SR0805KR-7W6R8L PDF
Price is not available, please RFQ
SR0805KR-7W6R8L Tech Specifications
  • Series:SR
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:6.8 Ohms
  • Tolerance:±10%
  • Power (Watts):0.25W, 1/4W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient:±200ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package:0805
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)