KOA Speer Electronics, Inc. RN73R1ETTP1052F50
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Mfr. Part # :
RN73R1ETTP1052F50
Description
RES 10.5K OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RN73R1ETTP1052F50 PDF
Price is not available, please RFQ
RN73R1ETTP1052F50 Tech Specifications
  • Series:RN73R
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:10.5 kOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.063W, 1/16W
  • Composition:Thin Film
  • Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±50ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package:0402
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)