VPG Foil Y44870R05000F9W
Manufacturer :
VPG Foil
Mfr. Part # :
Y44870R05000F9W
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y44870R05000F9W PDF
Price is not available, please RFQ
Y44870R05000F9W Tech Specifications
  • Series:CSM2512S
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Resistance:50 mOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):1W
  • Composition:Metal Foil
  • Features:Current Sense, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±15ppm/°C
  • Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
  • Package / Case:2512 (6432 Metric)
  • Supplier Device Package:2512
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
  • Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)