Yageo RC0603FR-075R23L
Manufacturer :
Yageo
Mfr. Part # :
RC0603FR-075R23L
Description
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RC0603FR-075R23L PDF
Price is not available, please RFQ
RC0603FR-075R23L Tech Specifications
  • Series:RC_L
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:5.23 Ohms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.1W, 1/10W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±200ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package:0603
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)