KOA Speer Electronics, Inc. RN73H2BTTD7501F10
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Mfr. Part # :
RN73H2BTTD7501F10
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RN73H2BTTD7501F10 PDF
Price is not available, please RFQ
RN73H2BTTD7501F10 Tech Specifications
  • Series:RN73H
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:7.5 kOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.25W, 1/4W
  • Composition:Metal Film
  • Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±10ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package:1206
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)