Vishay / Dale CRCW2512294KFKTG
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
CRCW2512294KFKTG
Description
RES SMD 294K OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRCW2512294KFKTG PDF
Price is not available, please RFQ
CRCW2512294KFKTG Tech Specifications
  • Series:CRCW
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:294 kOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):1W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:2512 (6432 Metric)
  • Supplier Device Package:2512
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
  • Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)