Vishay / Dale RCWE1210R620FKEA
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
RCWE1210R620FKEA
Description
RES 0.62 OHM 1% 1W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RCWE1210R620FKEA PDF
Price is not available, please RFQ
RCWE1210R620FKEA Tech Specifications
  • Series:RCWE
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:620 mOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):1W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:1210 (3225 Metric)
  • Supplier Device Package:1210
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)