Yageo AF162-JR-0715RL
Manufacturer :
Yageo
Mfr. Part # :
AF162-JR-0715RL
Description
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0606
Catalog
Arrays/Networks Resistors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
AF162-JR-0715RL PDF
Price is not available, please RFQ
AF162-JR-0715RL Tech Specifications
  • Series:AF162
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Circuit Type:Isolated
  • Resistance (Ohms):15
  • Tolerance:±5%
  • Number of Resistors:2
  • Resistor Matching Ratio:-
  • Resistor-Ratio-Drift:-
  • Number of Pins:4
  • Power Per Element:62.5mW
  • Temperature Coefficient:±200ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Applications:DDRAM, SDRAM
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0606, Convex
  • Supplier Device Package:0606
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)