J.W. Miller / Bourns 4116R-1-802
Manufacturer :
J.W. Miller / Bourns
Mfr. Part # :
4116R-1-802
Description
RES ARRAY 8 RES 8K OHM 16DIP
Catalog
Arrays/Networks Resistors
DataSheet
4116R-1-802 PDF
Price is not available, please RFQ
4116R-1-802 Tech Specifications
  • Series:4100R
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Circuit Type:Isolated
  • Resistance (Ohms):8k
  • Tolerance:±2%
  • Number of Resistors:8
  • Resistor Matching Ratio:-
  • Resistor-Ratio-Drift:50ppm/°C
  • Number of Pins:16
  • Power Per Element:250mW
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Applications:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Supplier Device Package:16-DIP
  • Size / Dimension:0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
  • Height - Seated (Max):0.185" (4.69mm)